pomiary termowizyjne

Ściany

Przy analizie termogramów przedstawiających ściany najistotniejsza jest ocena jednorodności pola temperatury. Wszelkie niejednorodności najczęściej świadczą o występowaniu mostków termicznych.

Termoizolacyjność ścian jest jednym z najistotniejszych parametrów ochrony cieplnej budynku. Średnio ok. 25-30% energii cieplnej jest tracone przez ten rodzaj przegród. Oceny możemy dokonać zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz, przy czym obraz wewnętrzny jest dokładniejszy, ponieważ bezpośrednio obrazuje intensywność przenikania ciepła. Intensywność ta jest proporcjonalna do różnicy pomiędzy temperaturą powierzchni ściany i temperaturą powietrza wewnątrz pomieszczenia. Zdjęcia wewnętrzne są jednak bardziej kłopotliwe i pracochłonne do wykonania, głównie ze względu na zasłonięcie powierzchni ścian meblami itp., oraz brak możliwości uchwycenia w obiektywie większych fragmentów ścian.
Wykonanie zdjęć termowizyjnych ścian z zewnątrz jest przeważnie mniej pracochłonne, ale rejestracja temperatury podlega większej ilości zakłóceń , a ocena intensywności mostków cieplnych jest mniej dokładna.
Największą ilość kompletnych informacji jeśli chodzi o ściany, dostarcza nam wykonanie badania termowizyjnego z obydwu stron przegrody.
Analizując obraz termograficzny ścian koniecznie należy uwzględnić ich konstrukcję, orientacyjną pojemność cieplną materiału z jakiego są wykonane oraz tendencję zmiany temperatury powietrza zewnętrznego przed wykonaniem pomiaru.

Jaka jest prawidłowa temperatura powierzchni ściany?

Jest to bardzo często zadawane pytanie podczas inspekcji. Temperatura powierzchni ścian zależy przede wszystkim od izolacyjności cieplnej samej ściany(współczynnika przenikania ciepła U) oraz temperatur powietrza panujących po obydwu jej stronach. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na jej wartość są: siła wiatru i intensywność promieniowania słonecznego oraz dynamika zmian temperatur otoczenia.
Dla jednorodnego płaskiego fragmentu ściany znajdującej się w ustalonym stanie cieplnym, o znanym współczynniku przenikania ciepła temperaturę możemy wyznaczyć za pomocą programu komputerowego lub obliczyć.

Poniżej przedstawiono rozkład temperatury w przekroju ściany (beton komórkowy 24cm + styropian 10cm, U=0,3 W/m2K), przy temperaturze wewnętrznej +20C i zewnętrznej -20C, wygenerowany przy pomocy programu komputerowego.

temperatura powierzchni ściany


Poniżej symulacja wykonana na innym programie komputerowym, dla tej samej ściany i w tych samych warunkach.

temperatura powierzchni ściany

Podczas wykonywania inspekcji, wartość temperatury ścian może się różnić od wyznaczonej teoretycznie, pomimo że przegroda cechuje się prawidłową izolacyjnością. Spowodowane jest to tym, że w rzeczywistych warunkach przegrody budowlane nigdy nie znajdują się w ustalonym stanie cieplnym oraz bardzo trudne jest całkowite wyeliminowanie wpływu wiatru i promieniowania słonecznego.

TERMOWIZJA

budownictwo
, ochrona cieplna
ściany
okna
dachy
wentylacja
mostki termiczne
lokalizacja wycieków
zawilgocenia
warunki do wykonywania badań

przemysł
elektryka i elektroenergetyka
przemysł spożywczy i chemiczny