Dobrze przeprowadzona analiza termograficzna jest w stanie dostarczyć dużą ilość informacji dotyczących faktycznego stanu ochrony cieplnej budynku.
Należy pamiętać, że badania termowizyjne są przede wszystkim metodą badań jakościowych i na ich podstawie nie obliczymy precyzyjnie ilości traconego ciepła, czy współczynnika przenikalności cieplnej przegród. Stanowią jednak doskonałe narzędzie wspomagające analizy ilościowe, zmierzające np. do obliczenia zapotrzebowanie budynku na energię cieplną oraz, co jest ich główną zaletą, są w stanie wykazać większość wad wpływających na stan ochrony cieplnej budynku.
Kamera termowizyjna bardzo często pomocna jest także przy lokalizacji wycieków z instalacji wodnych oraz identyfikacji przyczyn zawilgoceń. Przeprowadzenie inspekcji termowizyjnej budynku wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych i eksploatacyjnych - różnych w zależności od tego jaki jest cel badania - zobacz jakich.
Ochrona cieplna. W podczerwieni doskonale możemy zidentyfikować obszary w których następuje intensywna wymiana ciepła z otoczeniem a tym samym widzimy gdzie tracone jest najwięcej energii cieplnej. Takie miejsca to mostki termiczne. Na występowanie mostków wpływ mają cechy konstrukcyjne budynku oraz niewłaściwie dobrana lub wykonana termoizolacja.Więcej.
Lokalizacja wycieków.Obraz termograficzny powierzchni pod którą przebiegają instalacje wodne, pozwala w dosyć precyzyjny sposób ustalić ich przebieg oraz zlokalizować miejsca, w których występują anomalie mogące świadczyć o niedrożności lub wycieku. Przebieg rur z ciepłą wodą jest możliwy do zlokalizowania nawet przy zastosowanej kilkucentymetrowej warstwie izolacyjnej.Więcej.
Zawilgocenia. Ciepłochronność zawilgoconej ściany jest o kilkanaście do kilkudziesięciu procent gorsza w stosunku do ściany suchej - w zależności od zastosowanego materiału. Ponadto wilgoć działa szkodliwie na mikroklimat pomieszczeń i destrukcyjnie na większość materiałów budowlanych. Zawilgocone fragmenty murów i ścian można zidentyfikować podczas inspekcji termowizyjnej.Więcej.