Mostki cieplne
Mostki cieplne (termiczne) są to obszary, w których występuje miejscowe obniżenie izolacyjności cieplnej. Przenikanie ciepła w tych miejscach jest często kilkakrotnie większe w stosunku do pozostałych powierzchni przegrody, co skutkuje znacznymi stratami energii grzewczej.
Obszary obniżonej izolacyjności termicznej występują w każdym budynku i często wynikają ze względów konstrukcyjnych. Nadproża, ościeża, płyty balkonowe i inne żelbetowe elementy konstrukcji zawsze w pewnym stopniu przyczyniają się do występowania mostków termicznych. Mostek (uwarunkowany geometrycznie) występuje także wzdłuż każdego naroża.
Mostki termiczne są łatwe do identyfikacji przy pomocy kamery termowizyjnej.
Ocena intensywności mostka termicznego
Zasadniczym problemem jest prawidłowa ocena i kwalifikacja intensywności mostków tzn. określenie przyczyny występowania, w jakim stopniu dany mostek przyczyni się do zużycia energii grzewczej i czy może być przyczyną dyskomfortu cieplnego w pomieszczeniu oraz czy może powodować powierzchniową kondensację wilgoci (rozwój grzybów i pleśni).
- Ocena wg. PN EN ISO 13788. Metoda ta polega na oszacowaniu ryzyka wystąpienia kondensacji wilgoci, tj na obliczeniu czynnika temperaturowego fRsi na podstawie temperatury powietrza zewnętrznego, temperatury powietrza wewnątrz oraz temperatury panującej na wewnętrznej powierzchni mostka, a następnie porównaniem obliczonego wskaźnika z wartością dopuszczalną. Dokładność metody jest ograniczona, głównie z uwagi na trudność właściwego przyjęcia średniej temperatury zewnętrznej oddziaływującej na ścianę.
- Symulacja komputerowa.
Dokładniejszym narzędziem, pomagającym w ocenie intensywności mostków termicznych są symulacje komputerowe, pozwalające wyznaczyć orientacyjne wartości temperatury na powierzchniach przegród, w zależności od budowy przegrody i panujących temperatur powietrza.
Dysponując odpowiednim programem można w prosty sposób przeprowadzić symulację dla dowolnych warunków temperaturowych. Znając budowę przegrody budowlanej można wprowadzić wartości temperatur panujące podczas inspekcji termowizyjnej i porównać otrzymane wyniki z rzeczywistymi wynikami pomiarów zarejestrowanych kamerą termowizyjną.
Wartości otrzymane w wyniku symulacji komputerowej, obliczane są dla warunków laboratoryjnych i nie uwzględniają zakłóceń jakie występują w rzeczywistych warunkach pomiaru (wiatr, promieniowanie słoneczne, niestabilność temperatury),w związku z powyższym należy zawsze uwzględnić pewien margines błędu.
Symulacja komputerowa pozwala także na obliczenie wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła dla mostka.
Poniżej przedstawiono rozkład temperatury w przekroju poziomym naroża ściany (beton komórkowy 24cm + styropian 10cm, U=0,3 W/m2K), przy temperaturze wewnętrznej +20C i zewnętrznej -10C, wygenerowany przy pomocy programu komputerowego. Geometryczny mostek termiczny w narożu powoduje spadek temperatury powierzchni o 2 stopnie w stosunku do powierzchni ściany nie objętej oddziaływaniem mostka.